زانودرد

زانودرد

زانودرد

زانودرد از شایع ترین مشکلات عضلانی اسکلتی در بین افراد است که عللی از قبیل فعالیت شدید و سنگین، بی‌ تحرّکی و ضعف عضلات چهارسرزانو، پوکی استخوان، آب آوردن زانو و خشکی زانو خواهد داشت.

تقویت عضلات چهارسر با انقباض عضلات یا بالا آوردن زانو در روی صندلی
شنا
ماساژ
ترک پله و کوه و دوچرخه زانودرد
مصرف استخوان ساز
شیطرج
آلو بخارا روزی سه عدد( در صورت سوزش و داغ شدن زانو)
بستن زانو
حجامت یا روی عضله چارسر

مرکب یک مفاصل

 

در روایت آمده: يؤخذ خيارشنبر مقدار رطل فينقى ثم يدق وينقع في رطل من ماء يوما وليلة ثم يصفى ويطرح ثفله ويجعله مع صفوة رطل من عسل ورطلان من افشرج السفرجل واربعون مثقالا من دهن الورد ثم يطبخ بنار لينة حتى يثخن ثم ينزل القدر عن النار ويترك حتى يبرد.

فإذا برد جعل فيه الفلفل ودار فلفل وقرفة القرنفل وقاقلة وزنجبيل ودار صيني وجوزبوا من كل واحد ثلاث مثاقيل مدقوق منخول فإذا جعل فيه هذه الاخلاط عجن بعضها ببعض وجعل في جرة خضراء، الشربه منه وزن مثقالين على الريق مرة واحدة فانه يسخن المعدة ويهضم الطعام ويخرج الرياح من المفاصل كلها باذن الله تعالى. طب الأئمه، ابن سابور الزيات، ص۷۱.
فلوس به اندازه یک رطل (چهارصد و هجده گرم) بردار و تمیز کن (هسته را جدا کن). سپس آسیاب کنید و یک رطل آب روی آن بریزید و یک شبانه روز بگذارید. سپس صاف کنید و باقی مانده را دور بریزید.

حالا که صاف کردی در آب آن یک رطل عسل و دو رطل هم آب به و چهل مثقال (صد و نود گرم) روغن گل سرخ می‌ریزی و بگذارید (حدود یک ماه). سپس روی آتش ملایم قرار می‌دهی تا قوام پیدا کند و غلیظ شود. سپس قابلمه را از آتش پایین بیاورید و بگذارید سرد شود.

وقتی سرد شد این مواد را اضافه کن. فلفل سیاه، و دار فلفل (فلفل دراز)، و پوست درخت میخک، و هل سبز، و زنجبیل، و دارچین، و جوز بویا از هرکدام سه مثقال خالص آسیاب شده و الک شده. زمانی که این ادویه را در آن دارو قرار دادید باهم خمیر درست کنید و در کوزه‌ای سبز قرار دهید.

باید دو مثقال مصرف شود در ناشتا یک مرتبه، معده را گرم می‌کند و غذا را هضم می‌کند و درد و التهاب را از کل مفاصل خارج می‌کند، به اذن خداوند متعال. زانودرد

 

مرکب چهار

 

در روایت آمده: هذا عجيب يسخن الكليتين ويكثر صاحبه الجماع.ويذهب بالبرون من المفاصل كلها وهو نافع لوجع الخاصرة.والبطن ولرياح البطن ولرياح المفاصل. طب الأئمه، ابن سابور الزيات، ص۷۷.
این (دارو) عجیب است، کلیه‌ها را گرم می‌کند، و همبستری را زیاد می‌کند، سردی کل مفاصل را از بین می‌برد، و برای پهلودرد مفید است و برای شکم‌درد و برای باد شکم و باد (درد) مفاصل.

 

جوشانده انجیر و شنبلیله

 

امام کاظم (ع) می‌فرمایند: من الريح الشابكة والحام والابردة في المفاصل.تأخذ كف حلبة وكف تين.يابس تغمرهما بالماء وتطبخهما في.قدر نظيفة ثم تصفى ثم تبرد ثم تشربه.يوما وتغب يوما حتى تشرب.منه تمام أيامك قدر قدح روي. الاصول من الکافي، شیخ کلینی، ج۸، ص۱۹۱.
برای درد کل مفاصل بدن، و خلط نارس، و سردی مفاصل.(احتمالاً رماتیسم)، یک کف (مشت) شنبلیله و دو کف انجیر خشک می‌گیری، روی آنها آب می‌ریزی.تا آب روی آنها برسد و آنها را می‌پذی در یک قابلمه تمیز، سپس صاف می‌کنی.و اجازه بده سرد شود، سپس یک روز در میان از آن بنوش،.تا اینکه در چند روز به اندازه یک قدح پر (دو یا سه لیوان).

نکته: با توجه به روایت جوشیدن کافی نیست و باید پخته و له شود.و به احتمال بیشتر منظور برگ شنبلیله است زیرا تخم شنبلیله براحتی پخته نمی‌شود.ولی می‌توان از باب احتیاط از هر دو استفاده کرد، و اینکه باتوجه.به مقدار مصرف که دو یا سه لیوان می‌باشد باید حدود چهار الی.شش روز و هر بار نصف لیوان از این دارو نوشید. زانودرد

سبک زندگی و تغذیه پیامبران و ائمه سرشار از رموزی است که توجه به آنها می تواند ضامن سلامتی جسمی و روحی انسان باشد. با دانلود رایگان فایل صوتی تعدیل مزاج که برگرفته از کلام معصومین و ریشه در ذات و مزاج هر فرد دارد پرده از رازهای سلامت برداشته خواهد شد.

زانودرد