سلامت دندان

سلامت دندان

سلامت دندان

یکی از مشکلات شایعی که اکثر افراد آن را در طول عمر خود تجربه می کنند بیماری های دهان و دندان می باشد که علاوه بر درد، هزینه های زیادی را به شخص تحمیل می کند. خوشبختانه در روایات به روش‌های ساده‌ای جهت حفظ سلامت دهان و دندان اشاره شده که در این بخش به بررسی آن می پردازیم.

استفاده از خمیردندان طبیعی که بهترین آن سُعد کوفی است. (می توان از ترکیب پودر پوست و شحم انار، نمک دریا و پودر میخک استفاده نمود)

مَنِ‌ اسْتَنْجَى‌ بِالسُّعْدِ بَعْدَ الْغَائِطِ وَ غَسَلَ بِهِ فَمَهُ بَعْدَ الطَّعَامِ لَمْ تُصِبْهُ عِلَّةٌ فِي فَمِهِ وَ لَمْ يَخَفْ شَيْئاً مِنْ أَرْيَاحِ الْبَوَاسِير. الکافی، کلینی، ط اسلامیه، ج۶، ص۳۷۸٫

کسی که با سعد تطهیر می‌کند بعد از آنکه قضاء حاجت کرد و دهان خود را بعد از غذا با.سعد بشورد مبتلا به مشکلات دهان نمی‌شود و ترسی از دردهای بواسیر نخواهد داشت.

ترکیب پوست تخم مرغ سفید و کف دریا باعث سفیدی و جلای دندان می‌شود. (البته نباید به صورت مداوم و همه روزه استفاده گردد)

ترکیب سرکه طبیعی و گلاب بهترین دهان شوی طبیعی است

۵واحد گلاب ۱ واحد سرکه، این داروی فوق العاده، علاوه بر خوش بو کردن دهان،.در درمان انواع عفونت‌های دهان و دندان، سستی لثه‌ها و خونریزی آنها با مسواک زدن،.خونریزی پس از اعمال دندان پزشکی، لقّی دندان ها، درمان انواع زخم‌ها و جوش‌های.فضای دهان و پیشگیری و درمان آفت،بسیار خوب و قوی عمل می‌کند.سلامت دندان

جویدن کندر

مسواک زدن با چوب اراک یا زیتون

در رساله ذهبیه آمده: ان خير ما استكت به ليف الاراك، فانه يجلو الاسنان ، ويطيب النكهة ، ويشد اللثة ويسمنها، وهو نافع من الحفر. الرّسالة الذّهبيّة، امام رضا (ع)، ص۵۰.

بهترین مسواک چوب اراک است و دندان را جلا می‌دهد، دهان را خوش‌بو می‌کند، و لثه را تقویت می‌کند و چاق می‌کند، و برای جرم مفید است.

خلال کردن با جوب خلال

در روایت آمده است: مَنِ اسْتَعْمَلَ الْخَشَبَتَيْنِ‌ أَمِنَ مِنْ عَذَابِ الْكَلْبَتَيْن‌. طب النبی، ‌ مستغفری، ص۲۳٫

کسی که از مسواک و خلال استفاده کند از غذاب انبردست ایمن می‌شود.

نکته: بسیاری از افراد به خاطر معده‌های سرد و بلغمی و ناسالم، دچار خرابی دندان می‌شوند. پس درمان سردی معده و درمان یبوست یکی از اصول مهم در سلامت دندان است.

سبک زندگی و تغذیه پیامبران و ائمه سرشار از رموزی است که توجه به آنها می تواند ضامن سلامتی جسمی و روحی انسان باشد. با دانلود رایگان فایل صوتی تعدیل مزاج که برگرفته از کلام معصومین و ریشه در ذات و مزاج هر فرد دارد پرده از رازهای سلامت برداشته خواهد شد.
سلامت دندان