مرکب یک مفاصل

مرکب یک مفاصل

مرکب یک مفاصل

این مرکب در طب اسلامی به عنوان گرم کننده معده.و هضم کننده غذا و خارج کننده درد از مفاصل استفاده می گردد.مرکب یک مفاصل

در روایت آمده: يؤخذ خيارشنبر مقدار رطل فينقى ثم يدق وينقع في رطل من ماء يوما وليلة ثم يصفى ويطرح ثفله ويجعله مع صفوة رطل من عسل ورطلان من افشرج السفرجل واربعون مثقالا من دهن الورد ثم يطبخ بنار لينة حتى يثخن ثم ينزل القدر عن النار ويترك حتى يبرد فإذا برد جعل فيه الفلفل ودار فلفل وقرفة القرنفل وقاقلة وزنجبيل ودار صيني وجوزبوا من كل واحد ثلاث مثاقيل مدقوق منخول فإذا جعل فيه هذه الاخلاط عجن بعضها ببعض وجعل في جرة خضراء، الشربه منه وزن مثقالين على الريق مرة واحدة فانه يسخن المعدة ويهضم الطعام ويخرج الرياح من المفاصل كلها باذن الله تعالى. طب الأئمه، ابن سابور الزيات، ص۷۱.

روش تهیه

بمیزان یک رطل (چهارصد و هجده گرم) فلوس را تمیز کرده.(هسته را جدا کرده) و آسیاب میکنند و یک رطل آب روی آن ریخته و یک شبانه روز نگه میدارند.مرکب یک مفاصل
سپس صاف کرده و آب آن را نگه میداریم و در آن یک رطل عسل و دو رطل هم آب به و چهل مثقال (صد و نود گرم) روغن گل سرخ ریخته و حدود یک ماه نگه داری میکنند.
سپس روی آتش ملایم قرار داده تا قوام پیدا کند و غلیظ شود. پس از سرد شدن ماذه غلیظ شده، فلفل سیاه، دار فلفل (فلفل دراز)، پوست درخت میخک، هل سبز، زنجبیل، دارچین، جوز بویا از هرکدام سه مثقال خالص آسیاب شده و الک شده در آن ریخته و هم میزنند و خمیر حاصله را در کوزه ای سبز یا ظرف شیشه ای قرار میدهند و استفاده میکنند.

نکته ۱

این دارو برای درد مفاصل بهترین است و برای ساییدگی و آرتروز نیز مفید است.مرکب یک مفاصل

نکته ۲

فلوس، باریک بلند قهوه‌ای و سفت است و وقتی شکسته شود داخل آن پرده‌ها و لایه‌های سیاه و میان این لایه‌ها هسته‌ها وجود دارند، وقتی می‌گویند فلوس گاهی مراد کل میوه است ولی به احتمال زیاد مراد لایه‌ها هستند که شبیه به فلس (سکه) هستند و به همین دلیل به آن فلوس گفته می‌شود، در این روایت گفته شده که یک رطل فلوس را پاک کنید ولی در روایت دیگری آمده که یک رطل از فلوس پاک شده و خالص باشد.

نکته ۳

در عربی «قرفة» به معنی پوست درخت است و «قرفة القرنفل» یعنی پوست درخت میخک که بسیار شبیه به دارچین است اما بویی ندارد.

نکته ۴

جوز بویا یا جوز هندی از نظر ظاهر شبیه به گردو است اما کوچک‌تر است و شکننده و خوش‌بو است.

نکته ۵

توجه شود که کوزه باید از داخل لعابدار باشد تا مواد آن را جذب یا خارج نکند.

نکته ۶

این دارو بعد از ساخته شدن قابل مصرف است و هر چه بگذرد بهتر است و بطور کلی هر داروی طب اسلامی که عسل هم داشته باشد در طول زمان اثرش بهتر می‌شود.

گرم کردن معده مرکب یک مفاصل
هضم کننده غذا
درمان درد و التهاب همه مفاصل

در روز مصرف باید از خوردن ماهی، سرکه و سبزیجات پرهیز شود.

صبح ناشتا دو مثقال مصرف شود. در صورت عدم بهبودی در هفته بعد دوباره مصرف شود.مرکب یک مفاصل

سبک زندگی و تغذیه پیامبران و ائمه سرشار از رموزی است که توجه به آنها می تواند ضامن سلامتی جسمی و روحی انسان باشد. با دانلود رایگان فایل صوتی تعدیل مزاج که برگرفته از کلام معصومین و ریشه در ذات و مزاج هر فرد دارد پرده از رازهای سلامت برداشته خواهد شد.
مرکب یک مفاصل