درباره ما

طی سال‌های اخیر، سرعت پیشرفت در علم پزشکی بیش از هر زمان دیگری بوده و دانشمندان به موفقیت‌هایی دست یافته‌اند که بدون شک، زندگی انسان‌ها را دست‌خوش تغییر می‌کند. از روش‌های جدید جراحی تا ابزارهای پوشیدنی کاربردی برای رفع نقص عضو، همه و همه از دستاوردهایی بزرگ در علم پزشکی هستند که می‌تواند به بسیاری از بیماران، یک زندگی تازه ببخشد.

با وجود این پیشرفت ها انتظار می رود روند کاهشی در ابتلا به بیماری ها و میزان مرگ و میر مشاهده گردد ولی متاسفانه اینطور نیست و شاهد افزایش نگران‌کننده انواع بیماری ها مانند سرطان و بیماری های نوظهور هستیم. به عنوان مثال ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی عامل مرگ یک سوم افراد جهان است و به گفته محققین این آمار در ده سال آینده افزایش پیدا خواهد کرد.

پس می توان گفت علم امروز تا حدودی در بحث درمان یا پیشگیری موفق عمل نکرده، پس باید به دنبال راهی مناسب برای رسیدن به یک سبک زندگی یا تغذیه درست باشیم و می توان این اصول را در زندگی پیامبران و ائمه پیدا کرد.

فلسفه احکام و قوانین اسلامی، تکامل مادی و معنوی جامعه انسانی است. از نگاه اسلام، بزرگ ترین نعمت الهی، سلامت جسم و بزرگ تر از آن، سلامت جان است. همچنین، خطرناک ترین بلاها، بیماری جسم و خطرناک تر از آن، بیماری جان است. مسئله این است که اگر بیماری، از خطرناک ترین بلاها و سلامت، از بزرگترین نعمت است، اسلام که تکامل و سعادت انسان را هدف خود قرار داده، برای مبارزه با بیماری ها و تامین سلامت جامعه چه برنامه ای دارد؟

بررسی متون اسلامی به روشنی نشان می دهد که یکی از اهداف اصلی و حکمت های مهم احکام و مقررات اسلامی، طب پیشگیرانه، از طریق پیشگیری از بیماری ها و تامین سلامت انسان است. خداوند متعال، تصریع می کند که قرآن و برنا مه های نورانی و حیاتبخش آن، جامعه بشر را به راه های تامین سلامت، رهنمون خواهد کرد. بدین سان، انسان می تواند با پیوند با خدا و برنامه هایی که او برای زندگی بشر ارائه کرده، به بزرگ ترین نعمت های الهی دست یابد و نه تنها آخرت، بلکه سلامت و سعادت و خوش بختی دنیای خود را نیز تامین نماید.

امروزه با توجه به سیل اطلاعات، دسترسی افراد به علوم قابل اعتماد، کاری دشوار بوده و در این مجموعه سعی شده که با جمع آوری اصول سلامت از روایات و زندگی پیامبران، گامی در پیشروی به سمت سلامت جسم برداریم.